
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.18 mm |
| Width | 8.41 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 4.83 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 4.44 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Negative |
| Dropout Voltage | 600 mV |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | -12 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Active |
| Accuracy | 5 % |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Max Input Voltage | -26 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | -12 V |
| Max Output Voltage | -12 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 52 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 5 % |
| Load Regulation | 50 mV |
| Line Regulation | 60 mV |
Stock: 30
Distributors
pcbx
Unit Price$3.25344
Ext.Price$3.25344
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.25344 | $3.25344 |
| 10 | $2.80061 | $28.00610 |
| 25 | $2.53658 | $63.41450 |
| 50 | $2.29744 | $114.87200 |
| 100 | $2.08084 | $208.08400 |
| 300 | $2.01720 | $605.16000 |
| 500 | $1.95552 | $977.76000 |
| 1000 | $1.89810 | $1898.10000 |
